AYEM, OTİZME DİKKAT ÇEKTİ

Arnavutköy Belediyesi, otizmli çocukları hayvanat bahçesine götürdü. Hayvanat bahçesini gezen çocukların mutlulukları gözlerinden okundu

 

Arnavutköy Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm gününde farkındalık oluşturmak için otizmli çocukları, Darıca Hayvanat Bahçesine götürdü. Otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmesiyle, çeşitli organizasyonlarla bugüne dikkat çekildi.

Özel Çocuklar Hayvanat Bahçesinde

Arnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelli Merkezi’nden hareket eden otizmli çocuklar ve aileleri; Darıca Hayvanat Bahçesine gelerek, rehberlerin anlatımıyla hayvanları yakından tanıdılar. Yaklaşık iki saat süren eğlenceli gezide, çocuklar heyecanlı dakikalar yaşadı.

“Sosyal ortama uyumu ve motivasyonları düşündük”

Arnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelli Merkezi Özel Çocuk Eğitmeni Çağla Özdemir: “Otizm doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizm bir eksiklik değil farklılıktır. Bu nedenle

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak kutlanmaktadır. Bugünün farkındalığını oluşturmak ve otizm tanılı bireylerin sosyal ortama uyumu ve motivasyonları düşünülerek; Arnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelliler Merkezi olarak ilçemizde ikamet eden ve AYEM’den hizmet alan otizm tanılı bireyleri, Darıca Hayvanat Bahçesine getirdik. Burada amacımız

Otizme dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmaktır” diye konuştu.

“Çocuklarımıza, görerek, yaşatarak, farkındalık oluşturmak istedik”

Meryem Dereli: “Otizm haftası dolaysıyla Darıca Hayvanat Bahçesine geldik. Çocuklarımıza, görerek, yaşatarak, farkındalık oluşturmak istedik. Çokta yararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazı çocuklar, özellikle konuşamayanlar sevdikleri hayvanları gördükçe mutlu oldular. Hatta ummadığımız bir şekilde ses çıkarmaya başladılar” dedi.

“Otizm bir hastalık değildir, bir farklılıktır”

Otizm farkındalığına dikkat çekmek için Darıca hayvan Bahçesine geldiklerini dile getiren Okul Öncesi Öğretmeni Tülay Oktay şunları kaydetti: “ Öğrencilerimiz ve ailelerimizle birlikte hayvanat bahçesine geldik. Özellikle ortak dikkat konusunda ve faydası olması acısından; bitkilerin, canlıların olduğu bir yerin yararlı olacağını düşündük. Otizm bir hastalık değildir, bir farklılıktır. Dolaysıyla bunun ilacı yoktur. Sadece eğitimi vardır.”

Hayvanat bahçesinde büyük kedileri çok beğendiğini söyleyen Ebrar Avlacı: “ Hayvanat bahçeni çok beğendim. Renkli papağanlar var. Maymunlar var. Balıkları çok sevdim. Burası temiz ve yeşillik içerisinde çok güzel” şeklinde konuştu.